Skonal František Horák 

V neděli v podvečer skonal po delší těžké nemoci ve věku nedožitých 81 let dlouholetý sládek a později ředitel Pivovaru Svijany František Horák. 

František Horák byl a stále je legenda svijanského pivovaru. Jeho dlouholetý sládek a později ředitel se do historie zapsal tím, že pivovar na konci devadesátých let svou spontánní akcí zachránil před plánovaným uzavřením a likvidací. Svým nadšením pro věc pak dokázal strhnout místní lidi a z malého regionálního pivovaru pomáhal vytvořit známou značku pivovarské kvality,“ vzpomíná na Františka Horáka současný ředitel pivovaru Roman Havlík. “Jako takový zůstává s námi a bude nám trvalou inspirací do dalších let. Františku, odpočívej v pokoji.“    

České pivo považoval za světový unikát a ve výrobě nekompromisně lpěl na udržování tradičních výrobních postupů. Záslužnou práci vykonával také jako předseda spolku Přátelé pivní kultury, který dbá o to, aby se s hodnotným českým pivem správně nakládalo také v restauracích.  Prakticky celý jeho život byl spjat s pivovarem, do nějž až donedávna často docházel, a i v pokročilém věku mu pomáhal jako obchodní sládek. Budeme si jej pamatovat jako gentlemana, který celý svůj život podřídil úsilí o slávu českého piva, jež pil zásadně jen z třetinek,“ dodává svijanský sládek Petr Menšík.   

František Horák. Do Pivovaru Svijany nastoupil v roce 1957 a s výjimkou jediného roku mu byl celý život věrný. Postupně se seznámil se všemi pivovarskými profesemi, pracoval na spilce, ve varně, ve stáčírně lahví a sudů i v různých pomocných provozech. Postupně se vypracoval na sládka a později až na ředitele pivovaru. Za své metody při vaření piva i vedení celého podniku získal celou řadu cen. Byl Nejlepším sládkem roku, Nejlepším ředitelem roku, Osobností roku Libereckého kraje a v roce 2011 byl uveden do Síně slávy českého pivovarství a sladařství. K sedmdesátinám mu kolegové uvařili vlastní speciál, který se od té doby prodává jako řezaná nefiltrovaná jedenáctka Svijanský fanda. Až donedávna byl aktivní jako obchodní sládek a člen představenstva pivovaru.  

 

Příběh Františka Horáka v projetu Paměť národa: František Horák (1941) (pametnaroda.cz)